Zima na rowerze

Nadeszła zima, śnieg i mróz. Ale czy to powód, żeby odstawić rower do garażu lub piwnicy na najbliższe miesiące? Z tego wpisu dowiesz się jak przystosować rower do panujących warunków i użytkować go bezpiecznie i komfortowo. 

Rowerem po mieście...

Obecnie rower staje się coraz bardziej popularnym środkiem komunikacji w dużych miastach. Dojeżdżamy nim do pracy, szkoły i sklepu. Bardzo często wykorzystują go też kurierzy i dostawcy jedzenia. Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do tego sposobu poruszania się to zimowa przesiadka do tramwaju czy autobusu nie musi być konieczna. Infrastruktura miejska pozwala na poruszanie się jednośladem również zimą. Podczas gdy ulicą ciągnie się samochodowy korek my szybko i przyjemnie ominiemy go ścieżką rowerową.

Jak przygotować rower na zimę?

Żeby bezpiecznie poruszać się swoim rowerem zimą warto wcześniej oddać go na przegląd i sprawdzić jego stan techniczny. Zapobiegnie to późniejszym, często nieodwracalnym konsekwencjom takim jak korozja czy zablokowanie się przerzutki lub zamarznięcie hamulca akurat w momencie gdy go potrzebujemy. 

Opony

Odpowiednie ogumienie pozwoli nam zachować trakcję na śliskich ośnieżonych i oblodzonych drogach. Podczas gdy latem chcemy uzyskiwać jak największą prędkość przy małych oporach toczenia, zimą ważne jest, żeby rower dobrze trzymał się drogi i nie wpadł w poślizg. Wybierzmy oponę z bardziej agresywnym bieżnikiem i miększą mieszanką gumy. Jeśli konstrukcja roweru pozwoli możemy na zimę zmienić jej szerokość na nieco większą. Dla lepszej przyczepności w zakrętach warto zmniejszyć ciśnienie do wartości minimalnych zalecanych przez producenta. Znajdziemy je na boku naszej opony. 

Hamulce

 Jeśli siła hamowania naszego roweru jest niedostateczna zimą może być to szczególnie niebezpieczne. I tak długa już droga hamowania na śliskiej powierzchni wydłuży się jeszcze bardziej. Co zrobić żeby tak nie było? Po pierwsze sprawdzamy zużycie klocków hamulcowych. Jeśli wymagają wymiany lub regulacji zróbmy to lub powierzmy je w ręce specjalistów. Hamulec, który ociera cały czas o koło i spowalnia nas z pewnością uprzykrzy nam zimowe przejażdżki. Dobrze też odtłuścić obręcz w przypadku hamulców v-brake lub tarczę w przypadku hamulców tarczowych. 

Błotniki

Chyba nikt nie lubi wracać z podróży z paskiem błota na naszych plecach, plecakach czy spodniach. Prostym rozwiązaniem tego problemu są błotniki. Odpowiednio dobrane do roweru dadzą pewność, że nasze tylne części ciała pozostaną czyste, a przy okazji uchronią część komponentów roweru przed piaskiem i wodą. Jeśli mamy już błotniki, które jednak nie do końca spełniają swoja funkcję i woda leje się nam po plecach i nogach warto pomyśleć o zamontowaniu dodatkowych chlapaczy lub wymiany błotników na pełne, odpowiednio dopasowane. 

Oświetlenie

Zimą zmrok zapada szybciej niż zwykle. Gdyby nasza wycieczka przedłużyła się warto być wyposażonym w lampki. W Polsce wymagane jest oświetlenie przednie koloru białego (ew. żółtego) oraz tylne w kolorze czerwonym. Światło może być stałe lub migające. Dodatkowo rower musi być wyposażony w tylny odblask barwy czerwonej. Najtańsze zestawy lampek kosztują już od 40 zł, mandat za brak oświetlenia to 50zł, natomiast bezpieczeństwo na drodze jest bezcenne. Opłaca się więc wcześniej przemyśleć ten temat.  

Porady serwisowe

Największym wrogiem rowerzysty zimą jest piasek i sól, które niszczą napęd i powodują korozję. Jeśli trzymamy rower na zewnątrz przez całą zimę możemy wykorzystać foliowy pokrowiec na rower żeby ochronić go przed warunkami atmosferycznymi. Po wycieczkach przez obficie osolone ścieżki dobrze będzie spłukać z roweru sól i piasek, które na nim pozostały. Możemy to zrobić pod domem zwykłym ogrodowym opryskiwaczem lub na myjni bezdotykowej za 2zł, uważając, żeby zbytnio nie zbliżać dyszy do łożysk, wolimy żeby pozostały nasmarowane. Nasz jednoślad z pewnością odwdzięczy się bardziej precyzyjną pracą oraz dłuższą żywotnością napędu.  
W następnym wpisie kilka wskazówek jak ubrać się na zimowe trasy żeby nie zmarznąć i zbytnio się nie zgrzać. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Zbieramy cookies. Akceptujesz naszą politykę?