Zasady ruchu drogowego - rowerem po mieście

Niezbędne wyposażenie roweru

Prawo o ruchu drogowym wymaga od rowerzysty pewnego wyposażenia obowiązkowego, za którego brak grozi nam mandat karny. Powinniśmy posiadać:

-z przodu - światło koloru białego lub żółtego - może świecić w trybie ciągłym lub migającym

-z tyłu - światło koloru czerwonego - ciągłe lub migające oraz element odblaskowy inny niż trójkąt

- co najmniej jeden sprawny hamulec

- dzwonek ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku

Dopuszczalne jest zdemontowanie światełek jeśli jeździmy tylko w ciągu dnia. Dodatkowe wyposażenie roweru takie jak odblaski na kołach, pedałach czy przedni odblask są opcjonalne, lecz zwiększają nasze bezpieczeństwo. Warto więc przemyśleć ich zamontowanie. Za brak wymaganych prawem elementów grozi nam mandat w kwocie 20-500zł. 

Kask nie jest również obowiązkowym wyposażeniem rowerzysty, ale przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa - załóżmy go. 

 

Droga dla rowerów

Rowerzysta zobowiązany jest korzystać z drogi dla rowerów jeśli ta wyznaczona jest w kierunku w którym się on porusza. Jeśli jedziemy po drodze dla pieszych i rowerów jesteśmy zmuszeni ustąpić pierwszeństwa pieszemu oraz zachować szczególną ostrożność. 

Jest jednak kilka przypadków kiedy możemy poruszać się po chodniku: 

- dozwolona prędkość na jezdni wynosi więcej niż 50km/h a chodnik jest szeroki na co najmniej 2 metry oraz nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów

- opiekujemy się dzieckiem do lat 10 jadącym na rowerze

- warunki atmosferyczne zagrażają naszemu bezpieczeństwu na jezdni

 

Na przejściu dla pieszych

Jak sama nazwa wskazuje przejście dla pieszych czyli popularne pasy przeznaczone są jedynie dla pieszych. Wyjątkiem jest tutaj dziecko do lat 10 i jego opiekun poruszający się na rowerze. 
Poza tym rowerzysta zmuszony jest przeprowadzić rower przez przejście. Za nie zrobienie tego grozi mandat w wysokości 100zł.

Dla rowerzystów wyznaczone są specjalne przejazdy rowerowe, z których możemy korzystać nie schodząc z naszego jednośladu. Podobniej jak piesi na pasach tak i rowerzysta ma pierwszeństwo na przejeździe. Warto tu jednak stosować zasadę ograniczonego zaufania i upewnić się, że jesteśmy bezpieczni zanim wjedziemy na taki przejazd. Pamiętajmy, że rowerzysta jest najmniej chronionym uczestnikiem ruchu drogowego. 

 

Na jezdni

Rowerzysta powinien poruszać się przy prawej krawędzi jezdni w odległości bezpiecznej. Jeśli jedziemy drogą musimy stosować się do zasad ruchu drogowego tak jak samochody z drobnymi wyjątkami:

- dopuszczalne jest wymijanie wolno jadących pojazdów z prawej strony przy zachowaniu szczególnego bezpieczeństwa 

- jazda pod prąd ulicą jednokierunkową jeśli wyznaczony jest kontrapas rowerowy

- możliwa jest jazda obok innego rowerzysty jeśli nie utrudnia to ruchu i nie stwarza zagrożenia 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Zbieramy cookies. Akceptujesz naszą politykę?